• SYM-İMPEL-920-0001
SYM-İMPEL-920-0001
Ürün Kodu : SYM-İMPEL-920-0001       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Seymen Kauçuk
787.79 TL   +Kdv
Yeni Ürün
-
+

SYM-İMPEL-920-0001

ÇAP (MM)65
BOY (MM)51
ŞAFT ÇAPI (MM)16
KANAT SAYISI8
MALZEMENEOPREN
SERTLİK70 - 75 SH A
SICAKLIK- 20 + 120°Cİmpel Kaplin Lastiği Nerelerde Kullanılır?

Kauçuk Kaplin, hareketi diğer bir makine parçasına iletmek için kullanılmaktadır. Bir kaplinin birincil işlevi, bir ekipmandan diğerine dönme hareketi ve tork iletmektir. Diğer bir deyişle bir güç kaynağında üretilen dönme hareketini başka bir sisteme aktarmaya yarar. Hareketin iletiminde oluşan titreşimlerin elenmesi için bu titreşimleri absorbe edecek özellikle lastik ya da membran türünden malzemelerden oluşur. Pompa ve/veya motor yataklarına (kuplaj yoluyla) iletilen radyal ve / veya eksenel yükler bu rulmanların ömrünü kısaltır. Hareket esnasında mekanik titreşimler mekanizmaya zarar verilebilme riski bulunmaktadır. İmpel kaplin lastiği, çoğunlukla denizcilik sektöründe gemi ve teknelerin su devirdaimi için kullanılmaktadır.

Kaplin Seçimi

Kaplinler sert ve esnek olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir. Miller hassas hizalama, aktarma torku ve eksenel itme kuvveti (arzu edilirse) muhafaza edilmesinin arzu edildiği yerde makine mafsallarını bağlarken sert kaplinler kullanılır. Sert kaplinler dikey türbin pompalarında ve bazı kısa set pompalarda yaygındır. Esnek kaplinler ise sürüş torkunu sürücü ile tahrik edilen makine arasında ileten herhangi bir kavramanın temel işlevini yerine getirir. Bunlara ek olarak, tahrik ve tahrik milleri arasında ayarlanmış bir hizalama aralığını barındıran ikincil bir işlev de gerçekleştirirler. Çoğu yatay, taban plakalı (uzun zincirli) pompalar esnek kaplinler kullanır.

Kaplin bağlı olduğu makineye göre ucuz olsa bile doğru seçilmediği hallerde istenmeyen durumların oluşmasına yol açabilmektedir. Öncelikle, kaplin seçimini yapacak personelin teknik olarak kullanım yeri, ortam şartları, sistem özellikleri ve kaplin tipleri konusunda yeterince bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sistemdeki güç bilgisi ile beraber ihtiyaç duyulan maksimum eksenel ve açısal kaçıklıklar tespit edilerek uygun kaplin tipi seçilir.  Kaplinin sistemde sigorta olması nedeniyle ihtiyacın üzerinde seçilecek olan Tork değeri, sistemde çok farklı zararlara sebebiyet verecektir. Dişli kaplin seçimi ise çok önemli bir husus olup, öncelikle seçilen kaplinin mukayesesi yapılırken kullanılan malzeme ve uygulanan ısıl işlem bilgisine haiz olunmalıdır.


İmpel Lastiği Nedir?

İmpel Lastik, hareketi diğer bir makine parçasına iletmek için kullanılmaktadır. Bir kaplinin birincil işlevi, bir ekipmandan diğerine dönme hareketi ve tork iletmektir. Diğer bir deyişle bir güç kaynağında üretilen dönme hareketini başka bir sisteme aktarmaya yarar. İmpel Lastiği, çoğunlukla denizcilik sektöründe gemi ve teknelerin su devirdaimi için kullanılmaktadır.Kaplin Kullanım Alanları

Kaplinler, güç aktarımının yapılacağı her noktada kullanılabilmekte olup yürütme ve kaldırma ekipmanları, pompa sistemleri gibi motorun kullanıldığı her yerde, basit ya da karışık ihtiyaç doğrultusunda kullanılmaktadır. Örnek olarak su pompasında kullanılabildiği gibi 250 tonluk bir vincin ana kaldırma grubunun girişinde de kullanılmaktadır.

Kaplin gibi parçalar boyut ve maliyet olarak küçük olmasına rağmen görevleri imalatçı açısından çok büyüktür.

  • Kaplinin bağlanması veya sökülmesi kolay olmalıdır.
  • İki bitişik mil dönme ekseni arasında bir miktar yanlış hizalanmaya izin verir.
  • Amacı, güç aktarımını en üst düzeye çıkarmak ve makine çalışma süresini (kavrama, rulman ve sızdırmazlık ömrünü) en üst düzeye çıkarmak için koşu hareketindeki kalan yanlış hizalanmayı en aza indirgemek olmalıdır.
  • Hiçbir çıkıntı parçası olmamalıdır.
  • Makine trenini tanımlanmış bir sıfır olmayan hizalamaya ayarlamak için üreticinin hizalama hedef değerlerini kullanması önerilir çünkü daha sonra makine çalışma sıcaklığındayken hizalama durumu kusursuzdur


Sisteminizin ihtiyacı olan her türlü ölçü ve nitelikte kaplin lastikleri için lütfen iletişime geçiniz. 

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.